وبلاگ شادکو

shadkoo.Blog

مطالب پر بازدید

انواع شیرآلات

انواع شیرآلات دو دسته اند . دسته اول شیرآلاتی هستند که از نظر ظاهری دسته بندی می شوند.در همان حال دسته ی دوم شیرآلاتی هستند که از لحاظ مکانیکی تقسیم می شوند و از نظر ظاهری متفاوت هستند . در این مقاله سعی کردیم که هر دو نوع شیرآلات را هم از نظر ظاهری و هم مکانیکی تقسیم بندی و بررسی کنیم. با ما همراه باشید…

شیرآلات رنگی
شیرآلات مشکی

انواع شیرآلات از نظر ظاهری

شیرآلات اهرمی

شیرآلات دیجیتالی

شیرآلات دو دستگیره ای

شیرآلات هوشمند

شیرآلات ایستاده

شیرآلات دیواری

شیرآلات اهرمی

دقیقا همان شیرالات تک دستگیره ایهای قدیم هستند. که زمان بسیاری است جایگزین شیرآلات دو دستگیره ای شده اند. یک علت محبوب و جذاب شدن این مدل از شیرآلات سطح نظافت و بهداشتی بودن بالای استفاده از آنها است. علت دیگر آسانی استفاده از آن ها برای مصرف عموم مردم است.

شیرآلات لوکس
شیرآلات لوکس وان حمام

شیر آلات دو دستگیره ای

شیرهای دو دستگیره ای یکی از کهنه و قدیمی ترین شیرهای موجود در بازار هستند که امروزه شیرهای دو دسته ای جایگزین آنها در صنعت شیرآلات شده اند. که این شیرهای دو دستگیره ای دارای دو دسته در دو طرف خود هستند که میتوان فشار آب را با آنها تنظیم نمود. و هر دستگیره ای برای آب سرد و آب گرم جداگانه مطرح می باشد..پس بنابراین قاطی شدن آب سرد و گرم باید با چرخاندن هر دو دستگیره به عمل آید.. استفاده کردن از شیرآلات دو دستگیره ای به علت اینکه بسیار با دست در تماس است در مکان های عمومی اصلا و ابدا توصیه نمیشود .(صرفا برای بهداشت فردی و عمومی)

شیر طلایی
شیر طلایی سرویس بهداشتی

شیرآلات هوشمند

شیرآلات هوشمند به شیرآلاتی گفته می شود که در مکان های عمومی بیشتر به چشم میخورد. زیرا این نوع شیرآلات باعث بالا رفتن بهداشت و نظافت عمومی می شود . و در واقع هیچ انسانی با شیر آلات برخورد فیزیکی از طریق دست نخواهد داشت سطح بهداشت استفاده از این شیرآلات بسیار بالا است. علاوه بر این مزیت دیگر آن استفاده ی مناسب و صرفه جویی آب است.

شیر مدرن مارپیچ
شیر مدرن مارپیچ

برای قاطی کردن  و درست شدن آب سرد و گرم یک اهرم در کنار این شیرها قرار میگیرد. این کار انجام می شود تا حجم کمتری از آب از شیر خارج شود. و این کار به صرفه جویی و کم مصرف کردن آب کمک میکند.

انواع شیرآلات از نظر مکانیکی

شیر دروازه

دریچه جهان

سوپاپ چک

سوکت سوپاپ

شیر توپی

شیر پروانه ای

سوپاپ سوزنی

دریچه ی پیچی

شیرفشار

در لوله کشی بسته به نیاز انواع شیرآلات زیر مورد استفاده قرار می گیرد. هزینه شیر در سیستم لوله کشی تا 20 تا 30 درصد از هزینه کل لوله کشی است. و هزینه نوع و اندازه سوپاپ می تواند متفاوت باشد. این بدان معناست که اگر یک سوپاپ توپی را بر روی شیر پروانه ای برای عملکرد مشابه انتخاب کنید. بنابراین ، انتخاب شیرآلات برای اقتصاد و همچنین عملکرد کارخانه های فرآیند ضروری است.

شیرآلات توالت
شیر روشویی توالت

شیرهای توپی

شیرهای توپی دوطرفه و چهارطرفه رایج ترین نوع شیر کنترل فرآیند هستند. آنها دریچه های دو طرفه (ورودی و خروجی) ، 2 موقعیتی (باز و بسته) هستند که برای خاموش یا جدا کردن یک سیستم یا یک حلقه یا جزء درون یک سیستم استفاده می شوند. ساختار اصلی یک سوپاپ توپی شامل یک توپ به عنوان یک مانع است که بین دو مهر و موم به شکل فنجان که به عنوان “صندلی” شناخته می شوند ، قرار دارد. به طور معمول یک توپ مستقیماً از طریق آن سوراخ دارد. هنگامی که شیر باز است ، رسانه از این سوراخ عبور می کند. هنگامی که توپ 90 درجه می چرخد ​​، جریان رسانه توسط کناره های توپ متوقف می شود که در حال حاضر دهانه صندلی ها را به طور کامل پر می کند.

شیر ظرفشویی
شیر سیمی ظرفشویی

ساخت و عملکرد شیرآلات توپی

شیرهای توپی 3 ، 4 و حتی 5 طرفه نیز موجود است ، اما بسیار کم تر رایج است.شیرهای توپی برای برنامه های روشن/خاموش مناسب ترین هستند. ساقه زدن امکان پذیر است ، اما برای اکثر سوپاپ های استاندارد توپ ایده آل نیست. دریچه های توپ مخصوص برای فشار دادن نیز در دسترس هستند.

شیرهای خطی

2 نوع شیر مجزا وجود دارد: ساقه بلند (چند دور) و محوری. در حالی که هر دو نوع سوپاپ به حرکت خطی انسداد جریان متکی هستند ، اما در ساخت و عملکرد بسیار متفاوت هستند.

دریچه های ساقه بلند چند چرخشی با چرخاندن یک میله رزوه دار (ساقه) که به انسداد متصل شده است ، مانع را حرکت می دهند. نمونه هایی از دریچه های چند چرخشی عبارتند از شیرهای دروازه ای ، دریچه های کره ای ، سوپاپ های محکم ، دریچه های دیافراگمی و دریچه های سوزنی. این نوع شیرها معمولاً برای برنامه های کنترل جریان استفاده می شود.

شیرآلات جدید
شیرآلات مدرن

شیرهای محوری از نیروی پنوماتیک یا الکترومغناطیسی برای لغزش انسداد در امتداد یک محور استفاده می کنند. برخی از نمونه های آنها دریچه های کواکسیال و دریچه های صندلی زاویه دار هستند. این شیرها معمولاً سریع عمل می کنند و فقط برای برنامه های فرایند روشن/خاموش استفاده می شوند.

سوپاپ ها

ساختار اصلی یک سوپاپ عملا مشابه شیر توپی است به استثنای شکل انسداد مورد استفاده. در این حالت ، توپ با یک استوانه کمی مخروطی جایگزین می شود. این سیلندر دقیقاً مانند یک دریچه توپی دارای یک سوراخ است و همانطور که در یک موقعیت باز است ، کار می کند و هنگام چرخش 90 درجه بسته می شود.

ساخت و عملکرد سوپاپ ها در انواع شیرآلات

سوپاپ ها دارای مزایایی هستند که آنها را در برخی از برنامه های کاربردی ترجیح می دهد. یکی این است که آنها هیچ گونه حفره یا حفره ای ندارند که در آن رسانه ها می توانند گرفتار شوند. مورد دیگر این است که می توان آنها را برای رفع نشتی که ممکن است با گذشت زمان ایجاد شود ، تنظیم کنید ، جایی که به عنوان یک شیر توپی نیاز به تعمیر یا تعویض دارد.

شیر کرم طلایی
شیرآلات مسی

مانند شیرهای توپی ، شیرهای پلاگین معمولاً برای برنامه های روشن/خاموش استفاده می شود. شیرهای پلاگین اغلب در برنامه های کاربردی شدید مانند پالایشگاه ها و کارخانه های شیمیایی استفاده می شود ، جایی که محیط استفاده آنها خورنده است.

شیرآلات پروانه ای

برخلاف شیرهای توپی و پلاگین (انواع شیرآلات)، شیرهای پروانه ای از انسداد دیسکی استفاده می کنند. شیرهای پروانه ای معمولی و معمولی “نشسته مقاوم” نامیده می شوند. آنها دارای یک حلقه مهر و موم هستند که بین بدنه دریچه و دیسک و همچنین مهر و موم بین فلنج لوله و بدنه دریچه عمل می کند. وقتی دیسک عمود بر جهت جریان باشد ، جریان متوقف می شود. هنگام چرخش 90 درجه ، جریان از طریق سوپاپ با حرکت در اطراف مشخصات باریک دیسک عبور می کند.

شیرهای پروانه ای معمولاً در اندازه لوله های بزرگتر مورد استفاده قرار می گیرند ، جایی که یک توپ یا سوپاپ بسیار بزرگ ، گران و سنگین می شود.

شیر تلفنی
شیر مدل تلفنی

منظور از شیرآلات دریچه ای در انواع شیرآلات چیست

به احتمال زیاد این را از قبل می دانید. اما تازه کردن حافظه هیچ ضرری ندارد.شیر دریچه ای است که جریان سیال را با باز کردن ، بسته شدن یا تا حدی مانع جریان سیال تنظیم ، کنترل یا هدایت می کند.. 

شیرآلات با کیفیت
شیرآلات هوشمند

انواع شیرآلات از نظر رنگ

کروم

طلایی

سفید و مشکی

کروم

کروم یکی از پر فروش ترین رنگ ها در شیرآلات محسوب می شود که بسیار از نظر نگهداری نیز راحت و آسان است . یکی دیگر از مزایای رنگ کروم قیمت آن می باشد. این رنگ به نسبت رنگ های طلایی یا سفید و مشکی بسیار به قیمت مناسب تری به فروش می رسد . و مزیت و دلیل دیگر استفاده از این رنگ به دلیل این می باشد که با تمامی سبک های دکوراسیون منزل چه مدرن چه سلطنتی و کلاسیک هم خوانی دارد. و با یک دستمال نمناک به راحتی پاک و تمیز می شود.

شیرآلات پایه کوتاه ظرفشویی

طلایی

رنگ طلایی و رنگ های هم خانواده ی آن مانند مسی ، برنزی در شیرآلات بسیار خاص و لاکچری می باشد به طوریکه خاص پسندان بیشتر از این رنگ استفاده می کنند. اما به این نکته نیز باید توجه کنید که نسبت به تمامی رنگ ها قیمت بالا تری را دارد. این رنگ ها بسیار با سبک سلطنتی و کلاسیک همخوانی دارد. اما نگران نباشید. اگر دکوراسیون منزل شما مدرن است و از این دسته رن ها خوشتان می آید بهتر است که رنگ های تلفیقی مانند سفی طلایی یا سفید مشکی را برای سرویس بهداشتی یا حمام خود انتخاب کنید. در مورد تمیز کردن این رنگ از شیرآلات نیز باید بدانید که این شیرآلات به نسبت شیرآلات کروم حساس تر هستند و احتیاج به مراقبت بیشتری دارند . و لک آب را بر روی خود بیشتر نشان می دهند.

شیرالات

به این نکته نیز توجه کنید که شیرآلات مات به نسبت شیرآلات براق در هر رنگی که باشند گران تر به فروش می رسند.

سفید و مشکی

در دنیای امروزی کسانی که ریسک پذیر تر هستند به دنبال رنگ های خاص تر و کم تر دیده شده تری هستند. شیرآلات سفید یا مشکی نیز جز این دسته از شیرآلات در رنگ ها می باشد. و به سبک دکوراسیون مدرن و وینتج همخوانی بیشتری دارد. این رنگ از شیرآلات در جوان تر ها طرفداران بیشتری نیز دارد.

انواع شیرآلات از نظر جنس

آلیاژ برنج

سرب خشک

تفاوت آلیاژ برنج و سرب خشک در چیست

به صورت کلی می توان شیرآلات را با جنس سرب خشک یا آلیاژ برنج که ترکیبی از الیاژ های مختلف است درست کرد. اما اگر به طور صد در صد از سرب خشک استفاده شود بعد از مدت چند ماه به زودی شیر مورد نظر پوسته پوسته شده و زنگ می زند. اکثر شرکت های متفرقه برای داشتن سود بیشتر از این جنس استفاده می کنند. و در ازای پرداخت پول کمتر جنس خود را گارانتی نمی کنند. پس به هیچ عنوان جنس گارانتی نشده شیرآلات را خریداری نکنید. اما برند و شرکت های معتبر از آلیژ برنج که ترکیبی از مس و برنج و تنها ترکیب دو درصد سرب خشک می باشد استفاده می کنند و با ااین آلیاژ بهترین کیفیت موجود را به بازار ارائه می کنند.

این شرکت ها به دلیل اطمینان از کیفیت اکثرا بین سه تا پنج سال محصول خودرا گارانتی می کنند. به هیچ عنوان پوسته پوسته نمی شود و زنگ نمی زند. و برای مناطق شرجی با رطوبت آب و هوایی بالا بسیار راحت با ماندگاری بالا می توان استفاده کرد.

منظور از شیرآلات دریچه ای در انواع شیرآلات چیست

به احتمال زیاد این را از قبل می دانید. اما تازه کردن حافظه هیچ ضرری ندارد.شیر دریچه ای است که جریان سیال را با باز کردن ، بسته شدن یا تا حدی ….برای خواندن ادامه مطالب کلیک کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code