اینجا هستید :
انواع نمارومی ساختمان

وبلاگ شادکو

shadkoo.Blog

مطالب پر بازدید

انواع نمارومی ساختمان

انواع نمارومی ساختمان

انواع نمارومی ساختمان
نما رومی

انواع نما رومی ساختمان

انواع نمارومی ساختمان یا کلاسیک ساختمان یکی از رایج ترین و پرطرفدارترین انواع نماهای ساختمان در سال های گذشته بوده است و این نوع از نمای ساختمان توانسته توجه بسیار چشمگیری از افراد را به خود جلب کند. حال در اینجا سنگ کاری رومی جدید یا کلاسیک ساختمان همراه با ویژگی های آن را به طور کامل باهم بررسی میکنیم .

انواع نمارومی ساختمان
نما رومی جدید

چرا از نمای رومی استفاده کنیم ؟

یک نمای سنگ رومی ویلایی پرطرفدار با اجزای فراوان و پیچیده، با به کارگیری و ترکیب سنگ‌های خاص است. نمای سنگی رومی، ظاهر باشکوهی به ساختمان‌های امروزی بخشیده است. در واقع، مسئله حائز اهمیت در ساخت نمای اجرای سنگ کاری نما ساختمان‌ها و سازه‌های شهری، نوع طراحی، آماده‌سازی و اجرای پیچیده آن است که باعث شده است. این نما از سایر نماهای سنگی جدا شده و جدیدترین نماهای سنگی خلق شوند.

ویژگی سنگ نمای رومی

درطراحی نمای سنگ ساده رومی ساختمان یا کلاسیک، مصالح و متریال هایی به کار می روند. که باعث منحصر به فرد شدن سبک و همچنین نمای ساختمان می شوند. معمولا در سبک رومی نمای ساختمان ها از متریال سنگ بیشتر از سایر متریال ها استفاده می کنند تا ساختمان با شکوه تر به نظر برسد. استفاده از سنگ هایی که رنگ روشن دارند. در نمای رومی ساختمان باعث ایجاد جلوه ای شاهانه و اصیل می شود. به همین دلیل اغلب در نمای رومی ساختمان ها از سنگ های تراورتن با رنگ های روشن به خصوص رنگ کرم استفاده می شود.

اما آن قسمت از فروش سنگ نما که باعث رومی شدن و کلاسیک بودن آن می شود استفاده از سنگ نما قوس ها، ستون ها و سایر جزئیات طراحی نمای رومی ساختمان آنهاست که باعث پرعظمت شدن و اصیل بودن نما می شوند. علاوه بر آن، در این سبک از نماهای سنگ ترارورتن سفیدساختمانی استفاده از نورپردازی به تعدد و غالبا دیده می شود. زیرا عظمت و شکوه نما را در شب و نور کم را بیشتر نمایان می کند.

طراحی انواع نمای رومی ساختمان به چه صورت است؟

انواع نمارومی ساختمان
نما رومی جدید
  • استفاده از ستون های بزرگ با ارتفاع بلند به همراه سر ستون و پاستون با ابزار خاص خودش
  • استفاده فراوان از باند های ابزاری طولی در امتداد طبقات و مرز بندی ها به صورت ساده و طرح دار
  • استفاده از کتیبه ها، تابلو سنگ ها، گل و طرح های سنگی، تاج و سردر
  • استفاه از مجسمه در ورودی ها، روی ستون ها در نمای داخلی و بیرونی
  • استفاده از شمش های ابزاری برای دور پنچره ها و درب ها (قاب پنجره و درب) به صورت منحنی و صاف
  • استفاده از قطعات پپش ساخته مانند کله گاوی، کله قوچی، براکت ها، دندان موشی و …


انواع نمارومی ساختمان با توجه به اینکه اجزا و ابزارهای به کار رفته در نمای رومی طرح‌های خاص خود را دارند. اکثر آنها به صورت قطعات پیش‌ساخته بر روی نما نصب می‌شوند. علاوه بر این، ساخت جدیدترین نمای سنگ ساده با استفاده از بتن الیاف شیشه به جای سنگ، رواج یافته است. در این روش، بتن به راحتی با فرم‌های دلخواه قالب‌گیری می‌شود و هزینه کمتری بابت سنگ‌تراشی و تولید قطعات پیش‌ساخته این نمای پرطرفدار، پرداخته می‌شود.

سنگ نمای ساده گرانیت:

گرانیت یکی از محبوب‌ترین و مقاوم‌ترین انواع سنگ نمابرای طراحی و اجرای نماست.
این سنگ به اندازه‌ای سخت است که در برابر انواع سایش‌ها مقاوم است و در عین حال به قدری مستحکم است که بتواند وزن زیادی را تحمل کند و به قدری خنثی است که در برابر هوازدگی مقاوم است و می‌توانیم آن را ساب بزنیم و مثل روز اول، براقش کنیم.
در کل مقاومت سنگ‌های گرانیتی زبانزد مهندسان زیادی است.
اما فراموش نکنید که طراحی و اجرای سنگ نمای خانه با استفاده از سنگ گرانیت کار هر کسی نیست.
نمای ساختمان‌تان را به دست باتجربه‌ترین‌ها بسپارید.

سنگ نمای ساده مرمر:

سنگ نمای ساده سنگ مرمر از جمله سنگ‌هایی است که برای نما قدمت زیادی دارد.
در حقیقت سنگ نمای سفید چرمی نوعی سنگ آهکی است و در آن انواع و اقسام کانی‌های رنگارنگی یافت می‌شود که زیبایی خاصی به آن می‌بخشد.
اگر بخواهیم ویژگی‌های سنگ نما رومی ساده را به طور خلاصه برایتان بیان کنیم:

  • بسیار صیقل پذیر است.
  • رنگ زیبا و جلای خوبی دارد.
  • در برابر نور خورشید و گرما و سرما مقاوم است.
  • در کل سنگ نما مرمر یکی از انتخاب‌های مطمئن معماران کهنه‌کار است که جواب خودش را پس داده است.

سنگ نمای ساده مصنوعی:

سنگ نمای ساده شاید برایتان جالب باشد اما بد نیست بدانید که استفاده از سنگ مصنوعی در انواع سنگ نمای ساختمان، جلوه و زیبایی ساختمان‌های سنگی را چندین برابر می‌کند.
سنگ مصنوعی از آنجایی به وجود آمد که مهندسان و معماران برای طراحی فضای درونی ساختمان و محوطه سازی، نیاز به سنگی با فاکتورهای ایده‌آل خود داشتند و از هیچ گونه سنگ طبیعی نمی‌توانستند استفاده کنند.
این گونه شد که سنگ نما رومی ساده مصنوعی به وجود آمد و طرفداران بسیاری هم در زمینه‌ی نما برای خودش دست و پا کرد.
اگر بخواهیم از مزیت‌ها و ویژگی‌های منحصر به فرد سنگ مصنوعی برایتان بگوییم:

مزایای انواع نمارومی ساختمان

القای حسی از ابهت، تجمل و مرفه بودن به کاربران و ناظران خارجی است.
با نورپردازی های وسیع به کار رفته در این نوع نما، ساختمان همانند یک جواهر درخشان و نورانی جلوه‌گر می‌شود.
با توجه به قدمت این سبک، نگرانی بابت از مد افتادن در آینده وجود نخواهد داشت.

نما رومی

معایب انواع نمارومی ساختمان

این سبک یک سبک غیر ایرانی و غربی است. سنگ نما رومی ساده با توج به بیشینه بسیار قدرتمند و غنی فرهنگ و معماری ایرانی، رواج این سبک و جایگزین شدن المان های غربی با ایرانی. خطر بزرگی برای نمای کلی شهر و حفظ اصالت معماری ایرانی خواهد بود. استفاده بیش از اندازه و غیر منطقی از سطوح و احجام پیش‌ساخته سنگی در ساخت نمای سنگ ساده رومی اگرچه به ساخت جدیدترین نماهای سنگی می‌انجامد.اما سبب بروز تعارضات جدی فرهنگی و اجتماعی نیز می‌شود.

تقلید از معماری و نمای کلیساها و کاخ‌های اروپایی نمایان‌گر تغییر ذائقه معماری مردم و ایجاد انتظارات جدید در طراحی سازه‌های شهری است.
اجرای آن جزو سخت ترین و پرهزینه ترین قیمت انواع سنگ نما نوع نماهای ساختمان است. این سختی و هزینه در نماهای سنگی بیشتر خواهد بود.
استفاده از این سبک به دلیل جزئیات فراوان با ضخامت های بالا و نیاز به زیر سازی های فلزی باعث افزایش وزن بنا خواهد شد.

انواع نمارومی ساختمان
سنگ رومی ساختمان

تاریخچه نما رومی

انواع نمارومی ساختمان طراحی نمای سنگ رومی ویلا ساختمان از معماری کلاسیک و سبک ساختمان های روم و یونان باستان الهام گرفته است. تاریخچه نمای سنگ ساده کلاسیک به قرن پنجم میلادی و زمان ثبات تمدن و هنر یونان باز می گردد. در قرن پنجم میلادی تمدن و فرهنگ یونان شکوفا شد و تاثیر عمیقی روی تمدن روم گذاشت. به طوری که معماری کلاسیک یونان در قرن های چهارم و پنجم میلادی تکامل پیدا کرد. همچنین با توجه به کشورگشایی هایی که در آن زمان انجام شد. و دو تمدن روم و یونان بر روی بیشتر نقاط دنیا تسلط پیدا کردند.کشورهای بسیاری در نقاط مختلف دنیا از فرهنگ و معماری کشورهای یونان و روم تاثیر گرفتند.

استفاده از نمای رومی در اروپا

پس از آن در قرن های نهم تا دوازدهم میلادی قدرت روم در سراسر دنیا گسترش پیدا کرد. به طوری که معماری رومی و یا کلاسیک در کشورهای اروپا رایج شد. و طرفداران بسیاری پیدا کرد. به طوری که در کشور های اروپا کلیسا ها و قصرهای متعددی با دیوارها و طاق های بلند که سبک رومی به وضوح در آنها مشاهده می شد، پدید آمدند. سنگ نما رومی ساده دوره معماری رنساس فرانسه، ایتالیا و انگلیس که در قرن های پانزدهم و شانزدهم میلادی بود. بسیاری از معماران از بناهای رومی و یونان باستند الگو گرفتند. و در طراحی نمای رومی ساختمان از آن سبک ها استفاده کردند. که مورد توجه بسیاری از مردم آن زمان قرار گرفت.

در نهایت، در قرن نوزدهم میلادی معماری کلاسیک در اروپا توسعه یافت و رواج پیدا کرد. در این دوران، با الگو برداری از معماری های سنتی روم و یونان باستان، ساختمان هایی ایجاد شدند. که شکوه، عظمت و اصالت را نمایان می کردند. حتی در این دوران سبک معماری کلاسیک روم و یونان به آمریکا هم راه پیدا کرد.

اما ساخت بناهایی با سبک معماری کلاسیک روم و یونان هزینه های زیادی را در برداشت. به همین دلیل بود که این سبک معماری در اغلب ساختمان های بزرگ مانند کلیساها، دادگاه ها، دانشگاه ها و قلعه ها و مانند این موارد، دیده می شد. در واقع، سبک معماری روم و یونان باستان ساختمان نمایان کننده لوکس بودن ساختمان بوده است.

برای استعلام قیمت انواع سنگ نما بیشتر بدانید

انواع نمارومی ساختمان
نمای رومی ساده

کاربرد سنگ تراورتن در نمای ساختمان

انواع نمارومی ساختمان از سنگ تراورتن برای طراحی نمای رومی ساختمان استفاده می شود. علاوه بر آن، سنگ هایی مانند مرمر و گرانیت نیز در ساخت نمای رومی یا کلاسیک کاربرد بسیاری دارند. اما برخی از طراحان و کارشناسان برای کاهش هزینه های ساخت نمای رومی یا کلاسیک، به جای سنگ از سیمان سفید استفاده می کنند.

کاربرد سیمان در نمای ساختمان

استفاده از سیمان در طراحی نمای سنگ رومی ویلایی بیشتر در ساختمان های ویلایی دیده می شود. علاوه بر سنگ و سیمان از بتن الیاف شیشه نیز در نمای رومی یا کلاسیک استفاده می شود. زیرا بتن الیاف شیشه به سادگی در فرم های دلخواه شکل می گیرد. و در نتیجه، هزینه تراشیدن و فرم دادن آن از تراشیدن و فرم دادن سنگ کمتر می شود.

اما در واقع، آن متریالی که به اجرای سنگ کاری نما عظمت، شکوه و اصالت می بخشد، سنگ های قیمتی است. با توجه به اینکه اجزا و المان هایی که در نمای رومی به کار گرفته می شوند. طرح های به خصوصی دارند، اغلب آنها به صورت قطعات از پیش ساخته در بازار موجودند و تنها کافی است. روی نمای ساختمان نصب شوند.

سایت شادکو کلیک کنید

نما رومی جدید
نما رومی جدید
نصب سنگ نمای رومی به چه صورت است؟

به اندازه جنس و ….بستگی دارد.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code