اینجا هستید :

وبلاگ شادکو

shadkoo.Blog

مطالب پر بازدید

سنگ توالت مشکی

سنگ توالت مشکی

در این مقاله قصد داریم درباره سنگ توالت مشکی و قیمت توالت نکات مهم در خرید توالت ایرانی صحبت کنیم. شاید فکر کنید خرید یک سنگ توالت ایرانی ساده است و نکته خاصی ندارد. اما اگر می‌خواهید یک توالت مستحکم، با دوام، زیبا و با طراحی آرگونومیک خریداری کنید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

جنس توالت ایرانی

چینی

سرامیکی

اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، جنس سنگ توالت مشکی است. اصولا سنگ توالت مشکی از چینی بهداشتی ساخته می‌شود. اما این چینی خود انواع مختلفی دارد. تفاوت چینی‌ها در ضریب جذب آب است. اگر جذب آب بالا باشد سبب انباشت آلودگی‌ها، میکروب‌ها و قارچ‌ها خواهد شد. یا اینکه با جذب و تجمع پس آب‌ها سبب ایجاد بوی نامطبوع در سرویس بهداشتی می‌شود.

چینی‌هایی با ضریب جذب آب کمتر از یک اصولا محکمتر و بادوام هستند. به این نوع چینی، چینی زجاجی نیز می‌گویند.

دسته دیگر که چینی نیمه زجاجی نام دارند ضریب جذب آب بیشتری دارند. این ضریب جذب آب بسته به کیفیت ساخت چینی می‌تواند عددی بین ۳ تا ۱۵ درصد باشد.

سنگ توالت مشکی
توالت مشکی طلایی

سنگ توالت مشکی چینی

اکثر سرویس های بهداشتی از جنس سرامیکی و یا چینی است. این جنس های چینی بیشتر از چینی های زجاجی و یا نیمه زجاجی هستند. کاربری این نوع چینی ها می توان به کاسه توالت طبی و زیر دوش اشاره نمود.

سنگ توالت مشکی سرامیکی

سرامیک های بهداشتی از چینی های زجاجی که آب کمتری را جذب می کنند ساخته شده است. جذب این مورد از سرامیک های سنگ توالت ایرانی به قدری پایین است که حتی از ۱ درصد کمتر است. در حالی که چینی هایی که نیمه زجاجی هستند حدودا ۳ تا ۱۴ درصد جذب دارند. فروش این مدل از سنگ توالت مشکی نیز بسیار بالاست.

سنگ توالت مشکی
سنگ توالت مشکی

آبکاری توالت

پس از توجه به جنس بدنه، آبکاری یا لعاب سنگ توالت مشکی اهمیت پیدا می‌کند. بهتر است لعاب توالت ایرانی ضخامت مناسبی داشته باشد. اگر لعاب مناسب نباشد استحکام سنگ توالت کاهش یافته، ظاهری مات و نامناسب پیدا می‌کند. به علاوه مقاومت آبکاری با ضخامت کم در برابر شستشو و آب بسیار پایین است.

سنگ توالت مشکی

طراحی توالت

آخرین نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید.طراحی سنگ توالت مشکی است. طراحی آرگونومیک توالت ایرانی سبب می‌شود فشار وارده به کمر، زانوها و مچ پا در بیماران به شدت کاهش پیدا کند.

به علاوه ابعاد و اندازه کاسه انواع توالت نیز اهمیت دارد. شما باید با توجه به اندازه سرویس بهداشتی خود و در نظر گرفتن سایر تجهیزات سرویس بهداشتی، توالت ایرانی با سایز مناسب خریداری کنید تا هم نصب راحتتری داشته باشد و هم هنگام استفاده از سرویس بهداشتی راحت باشید.

توالت ایرانی

انواع توالت ایرانی

۱. توالت ایرانی ریم بسته یا آبریز بسته

2.توالت ایرانی ریم باز یا آبریز باز

3. توالت ایرانی طبی

سنگ توالت مشکی

۱. توالت ایرانی ریم بسته یا آبریز بسته

از مدرن‌ترین توالت‌های ایرانی نوع ریم بسته است. در این مدل کانال آبریز یا همان ریم، بسته است. ولی در طول کانال سوارخ‌های ریزی با فاصله‌های یکسان و مناسب وجود دارد. پس از ورود آب و جریان یافتن آن در کانال، آب به صورت آبشاری و به صورت یکنواخت در توالت پخش شده و سطح کاسه توالت را به خوبی می‌شوید.

سیستم ریم بسته باعث می‌شود آب به صورت یکنواخت در تمامی توالت پخش شده و تمام قسمت‌های آن به خوبی شسته شود. در این حالت از تجمع فضولات، آلودگی‌ها و حشرات نیز جلوگیری می‌شود.

2. توالت ایرانی ریم باز یا آبریز باز

این مدل نسبت به ریم بسته ساده‌تر بوده و بیشتر در توالت‌های قدیمی‌تر دیده می‌شود. در توالت ایرانی ریم باز کانال فاقد سوارخ‌های ریز و منظم است. در عوض کانال باز بوده و هنگام ورود آب به کانال از دو طرف و با شدت نسبتا زیادی وارد کاسه توالت شده و آن را شستشو می‌دهد.

3. توالت ایرانی طبی

توالت‌های زمینی طبی تمامی ویژگی‌ها و محاسن سایر توالت‌ها را دارند. با این تفاوت که به صورت آرگونومیک و در بالاترین حد سازگاری با بدن انسان طراحی شده‌اند و همین موضوع باعث می‌شود کمترین فشار به اجزای بدن مانند پا و کمر و … وارد شود.

در توالت‌های طبی شیبی ملایم و محاسبه شده ایجاد شده که باعث می‌شود هنگام چمباتمه زدن وزن فرد به جلو انداخته شود و همین حالت فشار را از روی ستون فقرات و پاها برمی‌دارد.

توالت‌های طبی بهداشتی تر نیز هستند زیرا به علت فرم خاصشان بدن کمترین تماس را با محیط توالت دارد.

نصب سنگ توالت مشکی

برای نصب توالت زمینی باید به نکات زیر توجه کنید:

سطح سنگ توالت مشکی باید با سطح توالت یا بهتر است بگوییم کاشی و سرامیک کف توالت تراز باشد.
محور طولی سنگ نباید به سمت قبله باشد.
اطراف سنگ توالت به اندازه کافی با دیوار فاصله داشته باشد تا هنگام نصب و تعمیر کار راحت شود. این فاصله باید حداقل ۳۰ سانتی متر باشد.
سطح زیر سنگ توالت بخصوص لوله‌ها باید به خوبی عایق کاری شوند.
زیر سنگ توالت را با مصالح نرمی نظیر شن و ماسه پر کنید تا در هنگام نصب سنگ توالت نشکند و نصب نیز راحتتر باشد.

سنگ توالت مشکی

بهترین برندهای توالت ایرانی

چینی مروارید

چینی مینا

چینی گلسار

از توالت فرنگی استفاده کنیم یا توالت ایرانی ؟

سنگ توالت مشکی

استفاده از توالت فرنگی و ایرانی هرکدام مزایا و معایبی دارد. توالت ایرانی یا انواع توالت فرنگی، در نوع خود مضرات و محسناتی را دارند. به عنوان مثال؛ گفته شده استفاده دائمی از توالت های ایرانی پادرد و کمردرد ایجاد میکنند اما در برابر آن؛ استفاده زیاد از توالت فرنگی نیز از نظر گوارشی و بهداشت پوست بسیارمضر است و انسان را دچار بیماری های دردناکی مانند کولیت یا قولنج روده و همچنین در صورت عدم رعایت بهداشت توسط افراد قبلی استفاده کننده از توالت؛ ایجادانواع حساسیتهای پوستی و بیماری میکند.

با توجه به اینکه افرادی که دچار تکرر ادرار و دیگر مشکلات گوارشی شده اند؛ و یا افراد مسنی که از آسیب دیدگی مفاصل زانو به دلیل نشستن دائمی به صورت چهار زانو یا دو زانو رنج می برند، ممکن است وقت زیادی را به خاطر مشکلات ناشی از کهولت سن، در دستشویی سپری کنند، تداوم این حرکت می تواند سلامتی مفاصل زانو و مچ پای آنها را بیشتر مورد تهدید قرار دهد. لذا در مواقعی که وضعیت دفع، به هر دلیلی در بدنتان عادی نیست: استفاده از توالت های فرنگی یا صندلی کاملا ضروریست. در این مواقع بهتر است برای جلوگیری از بروز آسیبهای احتمالی، از استفاده مداوم از توالت های شرقی خودداری کنید.

سنگ توالت مشکی
سنگ توالت مشکی طلایی

مزایای سنگ توالت مشکی

با نشستن روی سنگ توالت مشکی، ماهیچه‌های ران به قسمت شکم فشار وارد می‌کند. این فشار کم باعث می‌شود تا عمل دفع به راحتی صورت بگیرد. از طرفی به علت تخلیه راحت و کامل روده، ابتلا به یبوست کاهش میابد. در وضعیت چمباتمه فرد برای دفع فشار زیادی وارد نمی‌کند. به همین علت آسیب‌های وارده به لگن و بواسیر بسیار کم هستند. و در آخر به دلیل نداشتن تماس پوستی، بیماری‌های پوستی، قارچی، تبخال و… انتقال پیدا نمی‌کنند.

معایب سنگ توالت مشکی

حالت نشستن روی سنگ توالت مشکی،به راحتی توالت فرنگی نیست. نشستن بخصوص به مدت طولانی، باعث فشار روی مفاصل، زانو و پایین تنه می‌شود. به همین دلیل افرادی که سابقه آرتروز یا درد مفصل دارند بهتر است از انواع توالت ایرانی استفاده نکنند. همچنین استفاده از این توالت برای افراد مسن و باردار توصیه نمی‌شود. توالت ایرانی برای پاکیزگی و رعایت بهداشت نیاز به مراقبت و تمیز کردن مداوم دارد.

جنس سنگ توالت ها چه چیزی میباشد؟

توالت های ایرانی در دو جنس چینی و سرامیکی تولید میشود.

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code