اینجا هستید :
مقایسه انواع پارکت چوبی

وبلاگ شادکو

shadkoo.Blog

مطالب پر بازدید

مقایسه انواع پارکت چوبی

مقایسه انواع پارکت چوبی

مقایسه انواع پارکت چوبی
پارکت چوبی

انواع پارکت چوبی نوعی کفپوش از جنس چوب است. که با قرار دادن قطعات در اشکال و ابعاد مختلف تشکیل می‌شود.در مقایسه انواع پارکت چوبی این نوع پارکت به صورت یک تکه و چند لایه وجود دارد؛ بعد از نصب هر دو ظاهری یکسان و زیبا دارند.پارکت برای پذیرایی از این نوع پارکت لمینت ایرانی در کف ساختمان، محل کار و یا محوطه داخلی خانه استفاده می‌شود.

انواع پارکت خانه چوبی علاوه بر زیبایی و منحصر به فردی سالم ترین کفپوش‌های جهان از نظر سلامتی و بهداشت هستند. برای انتخاب یک متریال برای طراحی منزل استفاده از پارکت‌ها بهترین انتخاب است.چوب گزینه‌ایی سازگار با محیط که گرما و راحتی را برای منزل شما فراهم می‌کند.

از ویژگی‌های کفپوش منحصر‌بفرد این است. که به هر طرح و دکوراسیونی کمک می‌کند بهتر به نظر آید. انواع پارکت چوبی از چوب‌های متفاوتی ساخته می‌شوند؛ به طور کلی چوب های درخت راش، چوب درخت بلوط، چوب درخت گردو، چوب درخت افرا، چوب درخت زبان گنجشک و…  برای ساخت پارکت کاربرد دارد

.انواع پارکت خانه در مدل و قیمت پارکت تاثیر زیادی دارد. در ابتدای طراحی پارکت، پارکت لمینت ایرانی از قطعاتی تشکیل می‌شدند که با چسب به یکدیگر متصل می‌شدند. اما امروزه به صورت کلیکی به یکدیگر متصل می‌شوند.

انواع پارکت برای پذیرایی

پارکت چوبی ساده(Solid)

پارکت برای پذیرایی این پارکت چوبی به صورت یکپارچه از یک چوب اصلی و سخت ساخته می‌شوند. کل ساختار این مدل فقط از یک نوع چوب طبیعی است. از آنجا که چوب‌های طبیعی که برای کفپوش استفاده می‌شوند از درخت‌های خاص تهیه می‌شوند و باید جنس سختی داشته باشند قیمت این نوع پارکت‌ها بالا است.
از آنجا که کفپوش اتاق خواب چوبی ساده یک لایه از چوب طبیعی است مقاومت کمی در برابر رطوبت و تغییر دما دارد. برای همین نگه داری از آن سخت می‌شود. امکان انقباض و انبساط یکی دیگر از معایب پارکت لمینت رنگ روشن چوبی ساده است.

اما دوام خیلی بالایی دارد و امکان تعمیر آن در صورت خط و خش افتادن وجود دارد. عمر این پارکت‌ها زیاد است. در صورت آسیب دیدن می‌توان با ساب و لاک کردن این پارکت را مثل روز اول نو و براق کرد.

پارکت چوبی مهندسی(Engineered)

پارکت برای پذیرایی با جنس پارکت چوبی ساده در عین زیبایی و دوام و قابل تعمیر بودن بسیار گران است، تولید‌کنندگان اقدام به تولید انواع پارکت چوبی مهندسی کردند.
پارکت چوبی مهندسی از چند لایه چوب روی هم ساخته‌شده است. برای ساختن لایه‌های زیرین چوب‌های ارزان‌تر مثل hdf و mdf یا چوب نرم مثل کاج به کار می‌روند. لایه رویی از یک تکه چوب سخت و محکم ساخته می‌شود. به همین خاطر قیمت آنها ارزان‌تر تمام می‌شود.
همچنین مقاومت انواع پارکت چوبی مهندسی از نوع یک لایه آن در برابر انقباض و انبساط بیشتر است. به دلیل ساختار چند لایه دچار خم شدگی و تورم نمی‌شود.

پارکت طلایی رنگ … کلیک کنید

پارکت چوبی افرا

چوب سخت(Hardwood)

درختانی که در همه فصل‌های سال سبز نیستند و پاییز که می‌شود دچار برگریزان می‌شوند چوب سخت‌تری دارند. میزان عمر و دوام این نوع چوب‌ها بسیار زیاد است. و البته قیمت گران‌تری هم نسبت به چوب‌های نرم دارند. درختان دارای چوب سخت به این شرح هستند:

 • بلوط
 • افرا
 • سپیدار
 • گردو
 • انجیر
 • زبان گنجشک
 • چنار

چوب نرم (Softwood)

درختانی که در همه فصول سبز هستند و دچار برگریزان پاییزی نمی‌شوند دارای چوب های نرم‌تری هستند. استحکام و دوام این چوب‌ها بسیار کمتر از چوب‌های سخت است و برای کفپوش یا پارکت سفید آشپزخانه توصیه نمی‌شوند. قیمت چوب نرم ارزان‌تر است. و در آب و هوای مرطوب دوام نمی‌آورند. در صورت انتخاب پارکت با چوب نرم بهتر است در آشپزخانه و حمام استفاده نشود. درختان دارای چوب نرم عبارتند از:

 • کاج
 • سرو
 • صنوبر
 • نراد
 • سرخدار
 • ارس
مقایسه انواع پارکت چوبی
پارکت چوبی تیره

پارکت لمینت چیست

امروزه اغلب محصولات کفپوش به نام پارکت یا پارکت طرح چوب در بازار عرضه می‌شود. که نسخه‌ی بروز شده‌ی کفپوش‌های چوبی به حساب می‌آیند این نوع کفپوش‌ها از جنس چوب هستند. در مقابل این نوع پارکت‌ها محصول دیگری به نام لمینت به سرعت توانست توجه خریداران را به خود جلب کند. پارکت‌های لمینت از چند لایه تشکیل شده‌اند. در تولید پارکت لمینت حداقل از سه لایه استفاده می‌کنند که هر کدام ویژگی‌های منحصر‌بفرد خودشان را دارند.

تاریخچه پارکت برای پذیرایی

موضوع انواع پارکت چوبی به اواسط تا اواخر سال ۱۶۰۰ بر می‌گردد. این نوع پارکت‌ها در ابتدا در کاج ورسای فرانسه در قرن ۱۷ میلادی ساخته شد. پارکت‌های چوبی در آن زمان نقش عایقی در مقابل سرما را داشتند.

اشکال این نوع پارکت ها در ابتدا اشکال هندسی منظم مانند مستطیل، لوزی، مربع و مثلثی بود؛ همچنین اشکالی از خورشید و ستارگان نیز در این پارکت طلایی رنگ دیده می‌شد. اولین کارخانه پارکت چوبی در سال ۱۳۳۹ با امتیاز کارخانه باورک سوئیس ساخته‌شد ؛ این کارخانه با استفاده از چوب‌های جنگل‌های منطقه گرگان و گنبد ایران بهترین محصولات را به بازار عرضه کرد.

مقایسه انواع پارکت چوبی

مزایا و معایب پارکت برای مقایسه انواع پارکت چوبی

پارکت چوبی از چوب بلوط در مقایسه انواع پارکت چوبی

پارکت طلایی رنگ ساخته‌شده از جنس چوب بلوط از پر‌استفاده‌ترین نوع پارکت‌ها هستند. این نوع چوب‌ها بسیار مقاوم و سختی بالایی در برابر فرورفتگی دارند.

مزایای پارکت چوب بلوط

مقاومت زیاد در برابر خراشیدگی و فرو رفتگی
معایب پارکت چوب بلوط

وجود لکه های طبیعی


انواع پارکت چوبی … بیشتر بدانید

پارکت چوبی پذیرایی

پارکت های چوبی از چوب زبان گنجشک در مقایسه انواع پارکت چوبی

این چوب بسیار شبیه به چوب درخت بلوط است اما از نظر سختی سخت‌تر و مقاوم‌تر است.

مزایای پارکت چوب زبان گنجشک

مقاوم در برابر خراشیدگی ، فرورفتگی و شکنندگی
معایب پارکت چوب زبان گنجشک

رنگی روشن دارد که ممکن است برخی آن را نپسندند.

پارکت چوبی یک لایه… بیشتر بدانید

پارکت چوبی از چوب کاج در مقایسه انواع پارکت چوبی

پارکت چوبی یک لایه تهیه شده از این درخت سختی و مقاومت پایینی دارند. این نوع پارکت‌ها رنگ روشن همراه با رگه‌های تیره و یا رنگی تیره با رگه‌هایی تیره‌تر دارد.

مزایای پارکت چوب از چوب کاج

 • طیف وسیعی از انتخاب رنگ

معایب پارکت چوب از چوب کاج

 • بافت نرم و شکننده

پارکت های چوبی از چوب بامبو

از منحصر به فرد ترین پارکت‌ها انواع پارکت های چوبی جنس بامبو هستند. این نوع پارکت‌ها توسط خیساندن ریشه‌های بامبو و تحت فشار قرار دادن ساخته می‌شوند.

مزایای پارکت چوبی از چوب بامبو

 • پایداری و مقاومت طولانی مدت
 • ظاهر مدرن
 • لکه‌های محو

معایب پارکت چوبی از چوب بامبو

 • حساس به تغییرات آب و هوایی

پارکت چوبی از چوب افرا

پارکت چوبی یک لایه ساخته شده از چوب افرا به دلیل رنگ روشن بازتاب بهتری از نور را در اختیار شما می‌گذارند.این پارکت‌ها مقاوم نیز هستند.

مزایای پارکت چوبی از چوب افرا

 • کثیفی در کم در بازه زمانی بالا
 • عدم تغییر رنگ طولانی مدت

معایب پارکت چوبی نشیمن از چوب افرا

ویژگی‌های پارکت چوبی درمقایسه انواع پارکت چوبی

 1. نصب سریع
 2. تنوع رنگ و طرح
 3. مقاوم
 4. نصب آسان و راحت
 5. استقامت بالا در مقابل ساییدگی
 6. نظافت و نگهداری آسان
 7. عدم رشد کپک و قارچ
 8. ضد حساسیت
پارکت و لمینت از چه نظر باهم تفاوت دارد؟

هرکدام از نظر جنس شکل ظاهری و….

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code