اینجا هستید :
نمای سنگ رومی ویلا

وبلاگ شادکو

shadkoo.Blog

مطالب پر بازدید

نمای سنگ رومی ویلا

نمای سنگ رومی ویلا

نمای رومی ویلا
نمای رومی ویلا

سنگ نمای ساختمان ویلایی نوعی سنگ تزئینی است. که در ابعاد و اندازه‌ های مختلف قابل برش و تراش دادن می ‌باشد. سنگ ‌های نمای سنگ ساده ساختمان دارای سختی و مقاومت ودوام متفاوتی است
که در شرایط آب و هوایی متفاوت قابل ‌استفاده هستند. از آنجایی‌ سنگ نمای سفید در زیبایی و دکوراسیون نمای سنگ رومی ویلا ساختمان های ویلایی نقش بسیار مهمی دارد. بنابراین شناخت انواع سنگ نمای ساختمان و آشنایی با ویژگی ‌های آن ‌ها ضروری است.

انواع نمای سنگ رومی ویلا

سنگ تراورتن، تراورتن مصنوعی، ترامیت، مرمریت، مرمر از انواع سنگ نمای ساختمان ویلایی هستند که باید متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه انتخاب شوند.

سنگ تراورتن

خرید سنگ تراورتن معمولا از پر کاربرد ترین سنگ نما های بیرونی ساختمان ها است چرا که این سنگ از لحاظ قیمت از سنگ نمای رومی ساده مرمر ارزان تر بوده و تنوع بیشتری در زمینه ی تولید دارد. تراورتن از جمله سنگ های سبک محسوب می شود و به دلیل دارا بودن خلل و فرج مناسب در پشت آن به راحتی با ملات به سطح مورد نظر می چسبد.

همچنین در برابر نفوذ آب، سرما و گرما و اشعه UV مقاوم بوده و تنوع رنگی دارد. رنگ طبیعی تراورتن سفید است اما در رنگ‌ های قهوه ‌ای، کرم یا زنگ ‌زده نیز موجود می ‌باشد .از دیگر ویژگی های این انواع سنگ نمای ساختمان ویلایی می توان به ثابت ماندن رنگ آن در طول زمان و قابلیت برشکاری و صیقل کاری بالایش اشاره کرد. در نمای رومی نیز از این نوع استفاده می گردد.

سنگ تراورتن ویلا
نمای سنگ تراورتن ویلا

تراورتن مصنوعی

امروزه یکی از انواع سنگ های قابل استفاده در نمای ساختمان ها، سنگ مصنوعی است. تراورتن مصنوعی یکی از انواع سنگ مصنوعی است. که به علت زیبایی در طرح و مقاومت و کیفیت بسیار بالا بسیار مورد توجه معماران قرار گرفته است.

از لحاظ هزینه نیز استفاده از سنگ نمای تراورتن مصنوعی قیمت تمام شده ی بسیار پایین تری نسبت به سنگ های طبیعی دارد. و از این جهت کاملاً به صرفه تر خواهد بود. به طور تقریبی هر سنگ مصنوعی حدوداً بین ۲۰ تا ۳۰ درصد سبک ‌تر از سنگ های طبیعی می ‌باشد. این سبک بودن سنگ ها کار را در هنگام نصب روی نمای ساختمان آسان تر می کند.

از دیگر مزایای سنگ تراورتن مصنوعی می توان به صیقل پذیری عالی، چسبندگی بالا نسبت به سایر مصنوعات سنگی، جذب آب صفر، قابلیت اجرای طرح و رنگ های دلخواه، نداشتن محدودیت در تولید اندازه های گوناگون و زیبایی و دید بسیار عالی آن اشاره نمود.

نمای سنگ تراورتن مصنوعی
نمای سنگ تراورتن مصنوعی ویلا

سنگ ترامیت

ترامیت حاصل ترکیب تراورتن و مرمریت است. این سنگ نمای خانه به دلیل شباهت و دارا بودن ویژگی های دو دسته سنگ مرمریت و تراورتن، به نام ترامیت شناخته شده است. از سنگ ترامیت در ساخت نمای داخلی و همچنین نمای خارجی ساختمان استفاده می ‌گردد. اما با توجه به جذب آب بالای این سنگ بهتر است این سنگ در نمای‌ خارجی ساختمان کمتر استفاده شود. یا بیشتر در مناطق جغرافیایی با آب و هوای خشک برای نمای خارجی ساختمان استفاده گردد.

سنگ ترامیت نیز مانند سنگ‌ های دیگر که با آن ها آشنا هستیم، دارای ویژگی‌ های مختلفی می ‌باشد. این انواع سنگ نما اکثرا زمینه ی روشن دارد و در رنگ های سفید و کرم در بازار موجود می ‌باشد .

به دلیل شباهت بسیار به خرید سنگ تراورتن، ترامیت مورد توجه بسیاری از معماران و طراحان ساختمان قرار گرفته است و می تواند جایگزین مناسبی برای برخی از سنگ های تراورتن باشد. همچنین داشتن خلل و فرج باعث شده این سنگ تبدیل سنگی پر کاربرد و سبک در ساختمان گردد.

نمای رومی ویلا4
نمای سنگ ترامیت ویلا

سایت شادکو کلیک کنید

سنگ مرمر

سنگ مرمر که جزء گران ‌ترین نمای سنگ ساده ساختمان است، دارای خاصیت درمانی بوده و آرام ‌بخش است.سنگ مرمریت سفید چرمی در رنگ های سبز، زرد و سفید موجود است. این نوع سنگ در برابر هوا زدگی، گازها و باران اسیدی بسیار مقاومت بالایی دارد. اما ممکن است در طولانی ‌مدت در اثر شرایط جوی کم‌ رنگ شود.

مرمر یک سنگ کاری رومی جدید نمای ساختمان است که بیشتر برای کارهای شیک و دکوراتیو در ساختمان‌ های شیک به کار برده می ‌شود. و قیمت نسبتاً بالایی دارد.

سنگ گرانیت

سنگ گرانیت یکی از شناخته ‌شده‌ ترین انواع سنگ نمای سنگ ساده ساختمان ویلایی است. این سنگ مانند آهن محکم بوده و حجم بسیار بالایی دارد. که به دلیل همین تراکم بالا، مقدار آب کمتری را به خود جذب می‌ کند. به دلیل درصد بالای سیلس در گرانیت این سنگ بسیار سخت بوده و در برابر سایش مقاوم است.

علاوه بر نمای ساختمان، از گرانیت در سکو های پیشخوان، سنگ ‌فرش، راه ‌پله و مقبره در آرامگاه ‌ها استفاده می شود. در واقع از گرانیت در ساخت بسیاری از اشیایی که در زندگی روزمره با آن رو به‌ رو هستیم استفاده می ‌شود. اما به دلیل‌ اینکه این انواع سنگ نما از معادن استخراج ‌شده و برش و صیقل آن پرهزینه است، قیمت بالایی دارد.

نمای رومی ویلا5
نمای سنگ گرانیت ویلا

مزیت نصب نمای سنگ رومی ویلا:

1.عایق بندی در برابر شرایط آب و هوایی

نمای سنگ ساده علاوه بر جذابیت بیشتر ساختمان شما ، می تواند در تأمین عایق بندی مطلوب خانه شما نیز کمک کند.از آنجا که این سنگ شامل مواد طبیعی مانند سیلیکات و کلسیم است ، برای محافظت موثر در برابر شرایط شدید آب و هوایی ایده آل است.با داشتن روکش های سنگی در داخل و همچنین نمای بیرونی خانه ، دستیابی به محافظت در برابر گرمای شدید و باران و برف و آسیب های ناشی از سرما امکان پذیر است.

2.نگهداری ساده

نگهداری آسان یکی دیگر از مزایای اصلی سنگ نما رومی ساده خارجی ساختمان است.سنگ طبیعی بادوام است و در برابر شرایط مختلف آب و هوایی مقاوم است و مراقبت و نگهداری آن نیز خیلی ساده است.با استفاده از آب ساده می توانید هرگونه لکه و آلودگی را از سطح نمای سنگی پاک کنید.

در حالی که نمای آجری و چوبی گزینه های بسیار خوبی برای ساختمان شما هستند ، اما نمای سنگی از این سه ، گزینه بهتری است.خانه ها با نمای آجری از نظر زیبایی جذاب هستند ، اما نگهداری از آنها کاملاً چالش برانگیز است.

3.جذابیت بیشتر نمای سنگ رومی ویلا

وقتی تصمیم می گیرید تا برای تزئین نمای خارجی ساختمان از سنگ نمای سفید طبیعی استفاده کنید ، این جلوه ای طبیعی به ساختمان شما می دهد.با نمای سنگ طبیعی ارزش خانه خود را افزایش دهید!

سنگ نمای شکلاتی ویلا

4.دوام

سنگ طبیعی بادوام و نسوز است.در حالی که برخی از خانه ها به ویرانه تبدیل می شوند ، نمای سنگ ساده ساخته شده برای قرن ها پابرجا خواهد ماند.می توانید از روی سازه اصلی سنگ نما را بازسازی کنید.

سنگ مرمریت چرمی سفید در برابر آب ، آتش ، باد و سایر عوامل طبیعی که به طور معمول در یک خانه تأثیر می گذارد ، مقاوم است.اصولاً سنگ بدون آسیب است.بنابراین نمای سنگی نیز از این ویژگی ها برخوردار است.

نمای سنگ رومی ویلا از کجا آمده است؟

همان‌طور که از نام این سبک پیداست.تمامی فاکتورهای موجود در سنگ نمای رومی ساده برگرفته از معماری روم باستان است. در قرون پنجم تا هشتم میلادی روم شدیداً تحت تاثیر هنر و معماری یونان قرار داشت. بنابراین در این مدت در زمینه‌ هنر و معماری پیشرفت‌های بسیاری کرد. در قرن ۹ میلادی با افزایش قدرت روم، معماری رومی در اروپا فراگیر شد و از آن پس بسیاری از سازه‌های اصلی همچون قصرها و کلیساها به سبک رومی طراحی و ساخته شدند.

سنگ نمای رومی

در نمای سنگ رومی ویلا از چه مصالحی استفاده میشود؟

گرانیت، سنگ آهک، مرمر و تراورتن از اصلی‌ترین مصالح به کار رفته در نماهای رومی است اما خب هزینه ناشی از استفاده از مصالح مختلف ذائقه مردم را تغییر داده است و امروزه تقریباً تمامی انواع سنگ نماهای رومی با استفاده از سنگ‌های ارزان و در دسترسی مانند تراورتن ساخته می‌شوند و گاهی هم آثاری از ترکیب آن‌ها با دیگر سنگ‌های طبیعی نیز دیده می‌شود.

ویژگی شاخص نمای سنگ رومی ویلا

  1. استفاده از ستون‌هایی کوتاه و منحنی شکل در اندازه‌های کوچک و بزرگ
  2. وجود سر ستون‌ها که می‌توانند در بخش‌های مختلف به کار گرفته شوند.
  3. اجرای قوس‌های بزرگ و نقش‌های برجسته که بیشتر. در بالا روزنه‌های داخل سنگ نمای خانه جلویی ساختمان مانند در و پنجره‌ها به چشم می‌خورد.
  4. استفاده از اشکال هندسی
  5. قرینه بودن یکی دیگر از ویژگی‌های نماهای رومی است. که شاید در نگاه اول چندان به چشم نیاید، اما با کمی دقت متوجه خواهید شد .که بیشتر فاکتورهای بصری موجود در نما به صورت قرینه و متوازن طراحی شده‌اند.
  6. رنگ سفید القاکننده‌ کمال، خلوص، خودکفایی و برابری است، جلوه‌ای پرعظمت به فضا می‌بخشد. به همین دلیل معماری رومی و خرید سنگ تراورتن نوعی عظمت و رفاه را در ذهن بیننده تداعی می‌کند.
نمای رومی سفید ویلا

معایب سنگ نما

صرفه اقتصادی: سنگ ها به لحاظ بالا بودن قیمت و هزینه نصب مقرون به صرفه نمی باشند. البته با در نظر گرفتن کیفیت و زیبای می توان قیمت بالای آنها را نادیده گرفت.جرم پذیر بودن: انواع سنگ نما به دلیل طبیعی بودن جرم پذیر می باشند ذرات معلق هوا را به خود جذب کرده و به مرور زمان کدر می شوند.

البته امروزه با استفاده از پوشش های هوشمند نانو که سبب خودتمیزکنندگی نماهای سنگی می شود این مشکل را برطرف کرد.کمرنگ شدن در معرض نور آفتاب.خاصیت رادیو اکتیو: سنگ نما گرانیت بدلیل داشتن خاصیت رادیو کتیو مناسب جهت استفاده در نماهای بسته نمی باشد.

عدم چسبندگی مناسب بین بدنه ساختمان و سنگ نمای سفید گرانیتی بدلیل تخلخل کم و جذب آب پایین سنگ های گرانیتی. مرمر به لحاظ جذب آب و چسبندگی دوغاب حالتی بینابین گرانیت و تراورتن دارد. و از این نظر دارای برتری نسبی هستند. لازم به ذکر است که اگر از روش نصب دوغاب سیمان استفاده شود احتمال کنده شدن سنگ از روی نما وجود دارد.

قیمت سنگ تراورتن به چه صورت است؟

به نوع جنس و ….بستگی دارد

8 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code