وبلاگ شادکو

shadkoo.Blog

مطالب پر بازدید

کاسه توالت طبی

کاسه توالت طبی

در مورداینکه توالت فرنگی بهتر است یا کاسه توالت طبی جای بحث زیادی دارد. اما هنوز هم توالت ایرانی محبوب بودن خودش را بین ایرانیان حفظ کرده است. به همین علت هرروزمیتوانیم شاهد مدل های نوین و طراحی های جدیدی از انواع سنگ توالت ایرانی باشیم .

سنگ کاسه توالت طبی یکی از به روزترین انواع توالت طراحی شده و اصولی کاسه توالت ایرانی است. که فروش چشمگیری را در بازار به همراه داشته است. در ادامه مطلب باهم به این بحث میپردازیم.

کاسه توالت طبی
کاسه توالت طبی

انواع توالت ایرانی از لحاظ نشیمن

توالت ایرانی تخت

توالت ایرانی نیمه طبی

توالت ایرانی طبی

توالت ایرانی تخت

یکی از قدیمی ترین طراحی های کاسه توالت ایرانی به مدل تخت آن مربوط می شود. در این مدل نشیمن توالت هم راستا با سطح رویه سنگ توالت است.

توالت ایرانی نیمه طبی

محل قرارگیری نشیمن در توالت ایرانی نیمه طبی کمی بلندتر از مدل توالت ایرانی تخت است.

در نتیجه زاویه اندکی بین محل قرارگیری پاها و کاسه توالت ایجاد می شود.

توالت ایرانی طبی

کاسه توالت طبی
کاسه توالت طبی

در توالت ایرانی طبی از نشیمن صاف خبری نیست، در طراحی اورگونومیک این مدل از سنگ دستشویی، مقداری شیب به صورت کاملاً کارشناسی شده در قسمت قرارگیری پاها بر روی سنگ توالت ایجاد شده است. به شکلی که وقتی فرد بر روی انواع توالت ایرانی طبی می نشیند. مچ پاها و زانوهای او به دلیل وجود همان مقدار شیب به سمت جلو کشیده می شوند.

در نتیجه با انتقال وزن بدن به سمت جلو، فشار بسیار کمتری به کمر، مچ پا و زانوها وارد می شود. این همان راه حل معظلی است که به عنوان بزرگ ترین نقطه ضعف توالت های ایرانی می شناسند. چرا که از نظر بسیاری از کارشناسان استفاده طولانی مدت از سنگ توالت ایرانی تخت باعث سابیده شدن کشکک زانو و وارد شدن فشار مضاعف به قسمت کمر، ستون فقرات و مچ پای فرد می شود.

این در حالی است که از نظر همین کارشناسان استفاده طولانی مدت از انواع توالت فرنگی معمولی و وال هنگ نیز می تواند سبب بروز مشکلات گوارشی در افراد شود.در زمان نشستن بر روی انواع توالت فرنگی، بدن در زاویه 90 درجه قرار می گیرد. که نتیجه آن کاهش فشار وارده بر محتویات روده است.

در صورتی که نشستن بر روی توالت ایرانی بدن را در حالت زاویه 30 درجه ای و به شکل چمپاتمه زدن قرار می دهد. پس روده بزرگ می تواند با دریافت فشار بیشتر به سرعت تخلیه شود. تنها نقص توالت ایرانی تخت مربوط به فشار مضاعف به زانوها و کمر به دلیل افتادن تمام وزن بدن بر روی زانوها بود. که با کمک طراحی خاص توالت ایرانی طبی این مشکل نیز قابل حل شدن است.

کاسه توالت طبی

مزایای سنگ توالت طبی ایرانی

سلامت ستون فقرات

بهداشت بیشتر

کاهش بیماری گوارشی

حفظ سلامتی بیشتر مفاصل و ستون فقرات

همانطور که در قسمت قبلی توضیح دادیم، استفاده از کاسه توالت طبی ایرانی تمام معایب انواع توالت ایرانی تخت را پوشش می دهد. که پر رنگ ترین آن ها تحت فشار قرار گرفتن ستون فقرات، به خصوص قسمت انتهایی کمر و زانوها است.

اما اگر از توالت ایرانی طبی استفاده شود، به دلیل طراحی اورگانومی خاصی که دارد. حجم فشار وارده و مفاصل و ستون فقرات برداشته شده و کمتر با مشکلاتی همچون سابیدگی کشکک زانو، کمر درد و پا درد مواجه خواهیم شد

بهداشتی بودن توالت ایرانی طبی

یک مسئله بسیار مهم که ممکن است برای بسیاری از افراد مورد توجه نگرفته باشد. این است که در صورت استفاده از انواع توالت فرنگی، بدون فرد در تماس مستقیم با سطح توالت قرار می گیرد.

جایی که می توان حجم زیادی از آلودگی ها، باکتری های بیماری زا و میکروب ها را پیدا کرد. مخصوصاً اگر توالت فرنگی از نوع عمومی باشد، که میزان آلودگی آن به مراتب بیشتر از توالت فرنگی خصوصی است.

در صورت طولانی مدت از توالت فرنگی آلوده حتی امکان ابتلای فرد به بیماری های پوستی از قبیل زگیل تناسلی، کورک، قارچ پوستی، دمل و تبخال نیز وجود دارد.

کاهش احتمال ابتلای افراد به بیماری های گوارشی

اما این نقص هرگز در کاسه توالت طبی مشاهده نمی شود، چون هیچ سطح تماسی بین بدن فرد و سطح توالت وجود ندارد. تنها محل تماس بین آن دو پاهای فرد است که در پوشش دمپایی قرار می گیرد.

زاویه نشستن افراد بر روی توالت ایرانی طبی نه تنها از زاویه نشتن افراد بر روی توالت فرنگی، بلکه از توالت ایرانی تخت نیز بهتر است.

فشار وارده به روده و سیستم گوارشی بدن رابطه مستقیمی با زاویه بدن دارد. به حدی که هر چه زاویه بدن از حالت 90 درجه دورتر شده و به زاویه 35 درجه برسد، میزان فشار به روده ها بالاتر می شود.

درست به همین دلیل است که آمار ابتلا به بیماری های گوارشی همچون یبوست، کولیت یا قولنج روده و حتی سکه مغزی در افرادی که از توالت ایرانی طبی استفاده می کنند. به مراتب کم تر از افرادی است که از توالت ایرانی معمولی و فرنگی استفاده می کنند.

کاسه توالت طبی

راهنمای خرید بهترین توالت ایرانی طبی

آبریز باز یا بسته؟

جذب آب

ضخامت لعاب

1.توالت ایرانی طبی با آبریز بسته، بهتر از توالت ایرانی طبی با آبریز باز است.

آبریز یا ریم اصطلاحی است که در نحوه تخلیه آب از سیفون توالت ایرانی به داخل کاسه توالت و در نهایت شستشوی آن به کار می برند.به طور کلی نه تنها کاسه توالت طبی، بلکه توالت ایرانی تخت با دو مدل آبریز یا ریم به نام های آبریز باز و آبریز بسته طراحی و تولید می شوند، که مدل آبریز تاثیر بسیار زیادی در میزان شستشوی کاسه توالت دارد.

از آبریز باز بیشتر در توالت های ایرانی تخت و طبی قدیمی استفاده می شود. به این صورت که کاسه توالت دارای یک کانال باز و بدون سوراخ های منظم است.

ابتدای این کانال به خروجی سیفون ایرانی اتصال داده شده، بنابراین وقتی سیفون توالت کشیده می شود. آب از طریق کانال حرکت کرده و به سمت عمیق کاسه توالت جاری می شود.

در صورتی که توالت ایرانی طبی بر اساس آبریز باز طراحی و ساخته شده باشد. میزان پاکیزگی آن پایین خواهد بود، چرا که آب به تمام قسمت های زیرین و انتهایی کاسه توالت نفوذ نمی کند.

ادامه مطلب….

اما در آبریز بسته، طراحی سوراخ ها و کانال کاسه توالت ایرانی طبی به شکل مدرن تر و امروزی تر انجام شده است.

به این صورت که در طول کانال آبریز، سوراخ هایی با فواصل مشخص و تقریباً نزدیک به هم تعبیه شده اند. تا پس از اینکه آب از کانال جاری شد. به تک تک سوراخ ها رسیده و به صورت یکنواخت و آبشاری کل سطح کاسه توالت را شستشو دهد.

علاوه بر این مزیت دیگری که آبریز بسته در توالت ایرانی طبی دارد.این است که آب خارج شده از سوراخ های منظم زیر کاسه توالت از تجمع فضولات و حتی مخفی شدن حشرات در زیر کاسه جلوگیری می کند.

بنابراین بهتر است، توالت ایرانی طبی مجهز به آبریز باز را انتخاب کنید.

کاسه توالت طبی سفید

2.درصد جذب آب در سنگ توالت ایرانی طبی باید بسیار کم باشد.


سنگ توالت ایرانی طبی با درصدهای جذب آب متفاوت روانه بازار می شوند. که به دو صورت زجاجی و نمیه زجاجی شناخته می شوند.

چینی سنگ توالت ایرانی طبی زجاجی دارای کمترین میزان جذب آب در حدود زیر 1 درصد می باشد.

در نتیجه احتمال جذب آلودگی، جرم و حتی زمینه برای رشد و تکثیر باکتری ها و میکروب ها بر روی سطح توالت بسیار کم است.

در مقابل اگر توالت ایرانی طبی دارای سنگ توالت نیمه زجاجی باشد.میزان جذب آب بر روی آن به مراتب بالاتر رفته و به حدود 3 تا 15 درصد می رسد.

بالا بودن درصد جذب آب در سنگ توالت ایرانی طبی باعث کثیف شدن زود هنگام توالت، گسترش آلودگی و حتی بوی بد توالت خواهد شد.

کاسه توالت

3.ضخامت آبکاری یا لعاب سنگ توالت ایرانی طبی باید بالا باشد.

حتماً شما هم این مدل کاسه توالت طبی را دیده اید. که به دلیل آبکاری یا لعاب ضعیف، دارای ظاهری کدر، مات و نامناسب هستند. در نتیجه با کوچکترین مقدار مواد شوینده رنگ و لعاب خود را از دست داده، مقداری از رنگ و طرح آن ها پاک شده و دیگر جلوه خوبی ندارند.

اما اگر ضخامت آبکاری توالت ایرانی طبی بالا باشد، نه تنها ظاهر درخشان و زیبایی دارد. بلکه در برابر شستشو با مواد شوینده بسیار مقاوم است.

لازم به ذکر است که انواع مارک های چینی بهداشتی در سه درجه کیفیتی درجه یک، درجه دو و درجه سه از لحاظ آبکاری و ضخامت لعاب دسته بندی می شوند.

چینی بهداشتی با درجه کیفیتی یک دارای بیشترین ضخامت لعاب و آبکاری است.

شما می توانید کیفیت چینی کاسه توالت طبی را به راحتی و از روی میزان بازتابش تصویر بر روی آن تشخیص دهید.

همچنین چینی توالت ایرانی طبی مرغوب با ضخامت آبکاری بالا، بدون هیچ گونه خط و خش، اشکال مواج، فرورفتگی و برآمدگی است.

اگر چینی توالت ایرانی طبی دارای فرورفتگی باشد. امکان تشکیل جرم و آلودگی در همان مناطق بسیار زیاد است. به حدی که در مدت کوتاهی زیبایی ظاهر سنگ توالت را تحت تاثیرخود قرار می دهد.

کاسه توالت طبی
کاسه توالت طلایی مشکی

حدالمکان از انتخاب توالت ایرانی طبی به رنگ های طلایی و مشکی اجتناب کنید.

شاید در نظر بسیاری از افراد که به دنبال تغییر دکوراسیون سرویس بهداشتی ایرانی خود هستند.

یا قصد بنا کردن سرویس بهداشتی جدید را دارند، استفاده از توالت ایرانی طبی به رنگ های مدرن تر همچون طلایی و مشکی گزینه مناسبی باشد.

اما حقیقت این است که کاسه توالت طبی با سنگ هایی به رنگ طلایی یا مشکی درصد کم تری از آلودگی را نشان می دهند. در نتیجه از لحاظ بهداشتی بودن در درجه پایین تری قرار دارند.

به همین دلیل است که از گذشته تا به حال اکثر کاسه توالت طبی ایرانی و فرنگی را با سنگ سفید می سازند. تا زودتر متوجه آلودگی سنگ توالت شده و برای تمیز کردن آن اقدام شود.

کاسه توالت طبی

ابعاد توالت ایرانی طبی باید متناسب با ابعاد محل نصب آن باشد.


در هنگام خرید کاسه توالت طبی تنها به فکر انتخاب توالت خوش ظاهر و زیبا نباشید. بلکه باید با انجام اندازه گیری های دقیق، توالت ایرانی طبی خود را از میان مدلی انتخاب کنید که ابعاد آن متناسب با محل نصب آن باشد.

در این بین توجه به فاصله شیرآلات، محل قرارگیری خروجی فاضلاب و حتی ارتفاع یا عمق کاسه توالت ایرانی طبی بسیار مهم است.

لازم به ذکر است عمق سنگ توالت طبی به سه حالت گود، نیمه گود و تخت طراحی می شود.

رنگبندی کاسه توالت
سنگ توالت استیل چیست؟

این سنگ سنگ از جنس استلنس میباشد و جزو توالت های نوین و امروزی میباشد

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code